گنجینه جیحون یا گنج آمو دریا

گنجینۀ جیحون یا گنج آمو دریا از170 نمونه طلا ونقره,مهم ترین اشیای باقی مانده ازدوران امپراطوری هخامنشی است. مهم ترین مجموعۀ موجود از هنر فلزکاری هخامنشی و نیز نمادهای چند فرهنگی این امپراطوری است. زمانی که پارس ها بخش بزرگی از جهان ازمصر و دریای اژه تا افغانستان و دره سند را دراختیار خود داشتند.

این گنجینه که از دستبند و بازوبند , پلاک های طلاونقره با نقش برجسته, ارابه طلایی با چهاراسب ودیگر قطعات  زیبا و هنرمندانه تشکیل شده ؛ متعلق به دوران هخامنشی ـ چهار تا پنج قرن پیش از میلاد ـ است. بین سالهای 1876تا 1880 درنیایش گاهی در منطقۀ تخت قباد در نزدیکی رودجیحون ـ آمودریا نام باستانی آن ـ درتاجیکستان امروزی ؛ توسط جویندگان گنج پیدا شد.

انتقال این گنج دوران هخامنشی به موزۀ بریتانیا نیز خود داستانی دارد. در اواخر قرن نوزدهم ,یک فرمانده ارتش انگلیس"کاپیتن برتون" گروهی از بازرگانان را که در راه میان پیشاور به کابل, به دست راهزنان اسیر شده بودند نجات داد, به این ترتیب گنج آمودریا که همراه بازرگانان بود ؛ آشکار شد. او بخشی از اشیاء آن گنجینه را از آنها خرید و به بریتانیا برد,که بعد به موزه بریتانیا منتقل شد.

این گنجینه زمانی کامل تر شد که "سراگوستوس فرانک"مدیر موزه بریتانیا تکه هایی از آن ها را از بازارهایی در راولپندی پاکستان و در نقاطی از هند خرید و به موزه بریتانیا برد.

/ 1 نظر / 314 بازدید
محمد

با سلام مطلب جالبی بود لطفا مطلب زیر را خوانده و نظر دهید. با تشکر از توجه شما http://phyphi.blogfa.com/post-145.aspx