مساله تاجیکها در جشنواره ترانه های شرق در سمرقند(میدان ریگستان)

مساله تاجیکها در جشنواره ترانه های شرق در سمرقند(میدان ریگستان)


به جز توجهی که یونسکو به ریگستان سمرقند دارد توصیه ها و هدایتهای این سازمان و دیگر سازمان های بین المللی موجب شده است که زبان پارسی که زبان غالب مردم سمرقند است در جشنواره حضور بیشتری پیدا کند.
به طور سنتی و به دلایل سیاسی ازبکستان مایل به یکپارچه کردن زبان ملی تحت زبان ازبکی است. اما این موضوع با چالش های بسیار از سوی تاجیکهای سمرقند روبرو بوده است. در کوچه و بازار سمرقند هنوز زبان اصلی تاجیکی است. گر چه مردم همگی زبان ازبکی را نیز می دانند.
توجه به فرهنگ تاجیک و زبان پارسی به طور آشکاری بیشتر شده است. چنانکه آغازگر برنامه جشنواره گروهی از آمریکا بودند که ترانه های پارسی می خواندند و در شب هنر ازبکستان نیز بخشی از برنامه به آوازهای پارسی سمرقند اختصاص داشت.(گزارش بهزاد خبرنگار بی بی سی از پنجمین جشنواره ترانه های شرق که از روز 25 اوت در شهر سمرقند گشایش یافت)
در عین حال، سیاست رسمی دولت در محدود ساختن شمار مدارس تاجیکی متوقف نشده است و تنها برای همسویی با توصیه های بین المللی فرصتهایی مثل جشنواره تبدیل به عرضه نوعی همزیستی زبانی بین پارسی و ازبکی می شود.
حضور گروههای پارسی زبان در جشنواره از ایران، افغانستان و تاجیکستان نیز در جهت همین همزیستی است.

 

/ 4 نظر / 45 بازدید
soroor

سلام بر شما دوست گرامی مطالب خوب و مفیدی در وبلاگتون هست ، من یه تحقیق در مورد شهر های سمرقند و بخارا دارم از ابتدای پیدایش تا کنون، چون ذکر منبع در تحقیق برای استاد خیلی مهم است اگه امکانش هست منابعتان را هم ذکر کنید ، یا اگر اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع تحقیقم دارید اگر بتونین کمکم کنین ممنون میشم پیروز و سربلند باشید

آریا

سلام .من ایرانی هستم .به امید اتحاد همه فارسی زبانان .بی نهایت از شما ممنونم