مــا در این دنیا که از یک مادریـم

 پس از تقسیم بندی مرزهای آسیای میانه از جانب بلشویکها، کشور کوهستانی کوچکی به نام تاجیکستان تشکیل گردید که جدا از پاره های تن خود یعنی سمرقند، بخارا، فرغانه، بلخ، و نیشابور و توس و ... افتاده بود و برای کشور عزیزم، بیگانگانِ کمونیست، پرچم، سرود ملی، و حتا زبان و ادبیات هم ساختند و دستور دادند که: زبان شما تاجیکی است نی پارسی، وطن شما اتحاد جماهیر شوروی میباشد، نی ایــــران و نی خراسان.
اما این را ندانستند که اگر ما را هزار تکه هم کنند باز ما تاجیکِ پارسی زبان استیم و وطن ما تاجیکستان و خراسان و ایرانزمین است نی اتحاد جماهیر شوروی، و زبان ما پارسی است نی تاجیکی.
و هرگز گذشته، تاریخ، هویت، و همتباران خود در ایران، افغانستان، ازبکستان و چین را فراموش نخواهیم کرد و باز به اصل و ریشه خود بر میگردیم.

تاجیک و ایــــرانی و افغان چــــــرا
مــا در این دنیا که از یک مادریـم

شعر از زنده یاد استاد لائق شیر علی

/ 9 نظر / 77 بازدید
ائلچی بئی

سلام عادل بئی حالتون خوب است شما در ازبکستان زندگی می کنید اگر از شاعر ثانی دوران سولطان عبیدالله خان اطلاعات دارید لطفا در اختیارم بزارید ممنون

آریایی

درود بر شما برادر بزرگوار. من به وجود شما افتخار می کنم . زیرا وجود شما ونوشته هایتان در پاسداری از زبان پارسی کمتر از فردوسی بزرگ و رودکی و... نیست.من اهل ایرانم استان خوزستان و از قوم بختیاری هستم.در میان ما بختیاریها حتی پیرمردان روستایی ،شاهنامه مانند پاره تن ماست و همگی ان را از برند.قلب ما همیشه به یاد سمرقند و بخارا و دوشنبه و هرات و کابل و بلخ و ... میتپد.خوب است بدانید گویش بختیاری ها نزدیک ترین گویش به زبان پهلوی باستان است و افتخار من این است که برادرانی در تاجیکستان و ازبکستان و افغانستان داریم که با وجود مرزهای جغرافیایی هنوز هویت ایرانی خود را حفظ کرده اند. تاجیک و افغان و کرد و بختیاری و... یک ملت اند در چند کشور .به امید برپایی شکوه و عظمت ایران باستان.بدرود

آتنا

عكس هاي تاجيكستان و بخارا شبيه سريال هاي قديمي دهه شصت سريال ابن سيناست دلم پر مي كشدددددددددددددددد براي ديدنش[ناراحت]

آتنا

http://parsetv.ir/161/%DA%AF%D9%88%DA%AF%D9%84-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%DA%A9%D9%87%D9%86%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B1%D8%AF گوگل و سمرقند و بخارا لطفا اين مطلب را در وبلاگتان بازنشر دهيد و در مورد تاجيك هاي تاشكورگان چين هم بنويسيد خيلي مغفول مانده اند قطع و يقين با اتحاد سرزميني ايران افغان و تاجيك و همسايگي ايران با استان هاي سمرقند بخارا و فرغانه و تاشكورگان چين به راحتي مي توان فارسي را در اين مناطق احيا كرد بايد روند همگرايي را تسريع بخشيد لطفا از دكتر عبدالله تاجيك در انتخابات اينده افغانستان(خراسان) مطلب بنويسيد اگر ان شا الله قدرت از دستان پشتوها بيرون بيايد و سال جاري ميلادي طبق توافق امريكا از خراسان خارج شود فرصتي تاريخي ايجاد خواهد شد براي همگرايي بيشتر پاينده باد ايران بزرگ از ختن تا فلات آناتولي سوال؟ به خط سيريليك تسلط كامل داريد؟

آتنا

http://www.iranboom.ir/shekar-shekan/zaban-pajohi/11421-yek-narm-afzar.html یک نرم افزار برای برگردان خط سیریلیک به خط فارسی (گفتگو با مهدی حجتی فهیم) با درودي ديگر نرم افزار تبديل به فارسي و تاجيك لطفا بازنشر دهيد و اگر نرم افزار را داريد به اشتراك بگذاريد بايد با سفارت هاي ايران در تاجيكستان و ازبكستان و برعكس ارتباط بگيريم با من همكاري مي كنيد؟ اگر سايت سفارت هاي ايران در اين دو كشور اين اقدام را بكند خودش كلي مفيد است لطفا باز نشر دهيد و نرم افزاري نداريد خودتان؟

شادروز امانی

سلام عادل جان من مطلبی از تات های خراسان شمالی نوشته ام خوشحال میشم سری بمن بزنید . درود

گریو

آفرین بر لایق شیر علی

ابراهیمی

سلام . سلامی گرم و پُر از محبت و دوستی بر شیرین سخنان فارس زبان خوب سمرقند و بخار از دیار باخرز ؛ مهد و گاهواره سیف الدین باخرزی که اکنون سالیان درازی است در سرزمین زیبای بخارا خفته است.چنانچه مقدور است وضعیت کنونی و تصاویر جدیدی از مزار سیف الدین باخرزی را در وبلاگ خوبتان منتشر نمائید. متشکرم