بی توجهی کشورهای پارسی زبان به بخارای شریف

 

هفته نامه پارسی زبان بخارای شریف پس از فروپاشی شوروی، و پس از 79 سال دوباره در سال ۱۳۷۰ آغاز به کار کرد. این بار به جای الفبای فارسی، الفبای سیریلیک به کار برده شد زیرا بسیاری از مردم دیگر الفبای فارسی را نمی‌دانستند. در سال ۱۳۸۲ عنوان شد که این نشریه به دلیل مشکلات مالی و عدم استقبال مردم از آن تعطیل شده!
مگر هزینه انتشار یک هفته نامه چهار صفحه ای در بخارا چقدر است؟!
سیاست‌های ازبک‌سازی دولت ازبکستان و بی توجهی کشورهای پارسی زبان تا کی بایستی ادامه داشته باشد. آیا این هزینه برای کشورهای پارسی زبان زیاد است؟!

/ 3 نظر / 66 بازدید
حسین

خیلی متشکرم از وبلاگ و مطالب مفیدتان سمرقند و بخارا دو شهر تاریخی فراموش شده هستند که خیلی ها اصلا نمی دانند در چه کشوری واقع شده اند و حتی نمی دانند که مردمانش فارسی زبان هستند! چه برسد به اینکه از مشکلات آنها با خبر باشند!! همین زبان فارسی که ما داریم منشأش از همان جا بود یعنی ماوراء النهر که جزئی از خراسان بزرگ بود و به دیگر مناطق خراسان و ایران منتشر شد. واقعا بی توجهی به این شهرها خارج از انصاف است. باز هم از اهمیتی که به این موضوع داده اید خیلی متشکرم با آرزوی موفقیت.

مسعود "ارشد"

بخارا قلبم بخارا جانم بخارا روحم کجائی بخارای شریف

مسعود "ارشد"

اگر باری بدست آرم سمرقند و بخارا را به روی دیده بگذارم آن خاک پر بها را نه چون حافظ که بفروشد به یک ترک شیرازی اش بل ، زره ئی خاکش ندهم گر بدهندم ترک ها را مسعود "ارشد" بدخشان