سمرقند و بخارا

جمعیت پارسی ‏زبانان کشور ازبکستان که پرجمعیت ترین و تاثیرگذارترین کشور آسیای میانه است گروهی فراموش شده‏اند. تقریباً نیمی از جمعیت 28 میلیونی‏ این کشور را این ایرانی تباران تشکیل میدهند. ازبک‏های حاکم ، میانه خوبی با تاجیک‏های هم‏مرز خود در کشور تاجیکستان ندارند و تاجیک‏های داخل ازبکستان را نیز به نوعی مقهور فرهنگ ازبکی کرده‏اند. در نتیجه وقتی به پارسی‏زبانان این سرزمین باستانی و به یاد مانده از دوران امیر اسماعیل سامانی می‏نگری، هم احساس غرور می‏کنی و هم بغض گلویت را می‏گیرد. بخارا(این شهر ایرا

تاجیکستان از مراکز مهم فرهنگ پارسی است
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱   کلمات کلیدی:

استاد دانشگاه جورج واشنگتن در سخنرانی خود در مرکز مطالعات آسیا و قفقاز اظهار داشت، تاجیکستان از سال‌های بسیار دور از مراکز مهم فرهنگ فارسی بوده است و اکنون نیز گام‌های موثری در احیای فرهنگ اصیل خود برداشته است.

سید حسین نصرپروفسور شرق شناس دانشگاه "جان هاپکینز جورج واشنگتن" در سخنرانی خود در مرکز

مطالعات آسیا و قفقاز در مورد فرهنگ آسیای مرکزی، گفت: اصطلاح آسیای مرکزی در زمان تزار برای مقابله با منافع ایران عنوان شد و هدف هم جلوگیری از نفوذ فرهنگ ایرانی در منطقه بوده­است.

 

این پروفسور ایرانی تبار معتقد است که قرن‌ها مناطقی از آسیای مرکزی جزو مناطق فارس بوده­است و در جغرافیای اسلامی تا رودخانه آمودریا­را خراسان بزرگ می‌نامیدند و تاجیکستان و قرقیزستان که در مناطق شرقی این منطقه قرار دارند یکی از مراکز مهم فرهنگی منطقه بوده و همه ما می‌دانیم که "رودکی" شاعر بزرگ و فارسی سرای بزرگ در این منطقه متولد شده است.

 

وی تصریح کرد که ارتباط بسیار عمیقی در مناطق ترکان نیز وجود داشته و زبان ازبکی، ترکمن و.. از جمله ارتباطات فرهنگی این مناطق بوده است.

 

وی با اشاره به شهر تاریخی سمرقند که مروارید آسیای مرکزی نامیده می‌شود، گفت: این شهر دوقلو و برادر­خوانده اصفهان است و در زمان تیموریان تمام مساجد بزرگ با کاشی‌های معرق آبی که در سمرقند ساخته شد، معماران بزرگ ما در ایران و در شهر اصفهان ساختند.

 

نصر تاکید کرد که کشورهای آسیای مرکزی مرکز ظهور متفکران و صاحب­نظران فارسی همچون ابوریحان بیرونی، ابن سینا، خوارزمی و رودکی بوده است.

 

این پروفسور اسلام­شناس تصریح کرد که در زمان اتحاد شوروی با تمام قوا سعی شد که این ارتباط فرهنگی را کم و قطع کنند ولی پس ازفروپاشی شوروی در واقع زمینه برای بازگشت به فرهنگ اصیل و غنی فارسی فراهم شد و مردم فارسی­زبان تاجیکستان، توانستند در جهت احیای فرهنگ اصیل خود قدم بردارند.

 

وی گفت: نه تنها تاجیکستان در این مسیر فعالیت خودرا شروع کرده است، بلکه ازبکستان هم که قلب آسیای مرکزی است با داشتن دو شهر اسلام پرور و تاریخی بخارا و سمرقند در این راه قدم‌های موثری برداشته است.

 

این دانشمند شرق شناس معتقد است که با وجود ایران، فرهنگ، فلسفه و تفکر اسلامی و علم و هنر والای اسلامی در این کشورها گسترش پیدا خواهد کرد و مردم به فرهنگ عمیق و اصیل خود باز خواهند گشت.

 

منبع: فارس­نیوز