سمرقند و بخارا

جمعیت پارسی ‏زبانان کشور ازبکستان که پرجمعیت ترین و تاثیرگذارترین کشور آسیای میانه است گروهی فراموش شده‏اند. تقریباً نیمی از جمعیت 28 میلیونی‏ این کشور را این ایرانی تباران تشکیل میدهند. ازبک‏های حاکم ، میانه خوبی با تاجیک‏های هم‏مرز خود در کشور تاجیکستان ندارند و تاجیک‏های داخل ازبکستان را نیز به نوعی مقهور فرهنگ ازبکی کرده‏اند. در نتیجه وقتی به پارسی‏زبانان این سرزمین باستانی و به یاد مانده از دوران امیر اسماعیل سامانی می‏نگری، هم احساس غرور می‏کنی و هم بغض گلویت را می‏گیرد. بخارا(این شهر ایرا

دلربا نسیمی ( نسیم آوا )
ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

دلربا نسیمی ( نسیم آوا )

وی یکی از شاعران پارسی زبان ازبکستان می باشد که در تاریخ 19 فوریه سال 1978 در روستای « چهل ستون » ، واقع در حومه سمرقند، در خانواده ای روشنفکر زاده شد . تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه تاجیکی روستا فرا گرفت . سپس، مدت دو سال سرپرست محفل ادبی کودکان در مرکز هنری کودکان و نو نهالان سمرقند بود، مدتی هم مجری برنامه های کودکان در تلویزیون استان سمرقند بود . بعدها در دانشکده زبان و ادبیات تاجیکی دانشگاه دولتی سمرقند تحصیل نمود.

وی از سال 1996 کارمند روزنامه « آواز سمرقند » می باشد.

« دلربا » از خردسالی به شعر پارسی علاقه داشت . نمونه اشعارش در  روزنامه ها و مجلات ازبکستان و تاجیکستان و مجموعه های ادبی از جمله، در « افراسیاب » ( گزیده نظم ) به چاپ رسیده است.

می توان گفت « دلربا » ادامه دهنده مکتب ادبیات کودکان تاجیک، مانند : عبید ، رجب، گلچهره سلیمان آوا، نریمان بقازاده و محبوبه نعمت زاده می باشد.