سمرقند و بخارا

جمعیت پارسی ‏زبانان کشور ازبکستان که پرجمعیت ترین و تاثیرگذارترین کشور آسیای میانه است گروهی فراموش شده‏اند. تقریباً نیمی از جمعیت 28 میلیونی‏ این کشور را این ایرانی تباران تشکیل میدهند. ازبک‏های حاکم ، میانه خوبی با تاجیک‏های هم‏مرز خود در کشور تاجیکستان ندارند و تاجیک‏های داخل ازبکستان را نیز به نوعی مقهور فرهنگ ازبکی کرده‏اند. در نتیجه وقتی به پارسی‏زبانان این سرزمین باستانی و به یاد مانده از دوران امیر اسماعیل سامانی می‏نگری، هم احساس غرور می‏کنی و هم بغض گلویت را می‏گیرد. بخارا(این شهر ایرا

آزاد حمید زاده
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

آزاد حمید زاده

آزاد خدیراف، یکی از ادیبان جوان تاجیک می باشد که در تاریخ 28 آوریل سال 1976 در روستای « قلعه باغ » سمرقند، زاده شد . او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه شماره 7 زادگاهش فرا گرفت و پس از آن در واحد کشاورزی « سمرقند » به امور کشاورزی مشغول گردید.

وی از اوان دانش آموزی به نوشتن مقاله و داستان علاقه مند بود و بعضی از نوشته هایش در روزنامه های تاجیکی کشور به چاپ رسید . همین عشق و اشتیاق نسبت به ادبیات او را در سال 1993 به اداره روزنامه « آواز سمرقند » هدایت نمود.

حمید زاده تاکنون در این روزنامه به عنوان مصحح، کارمند ادبی و مدیر بخش « معنویت » و منشی مسئول، ایفای وظیفه می کند. از دیگر فعالیت های ایشان می توان به مسئولیت هفته نامه « پروین » اشاره کرد.

  « آزاد » از دانشکده زبان و ادبیات تاجیکی دانشگاه دولتی سمرقند فارغ التحصیل شده است. نوشته های او در روزنامه های « آواز سمرقند » و « آواز تاجیک » و مجموعه ادبی « سخن آباد » به چاپ رسیده است.