سمرقند و بخارا

جمعیت پارسی ‏زبانان کشور ازبکستان که پرجمعیت ترین و تاثیرگذارترین کشور آسیای میانه است گروهی فراموش شده‏اند. تقریباً نیمی از جمعیت 28 میلیونی‏ این کشور را این ایرانی تباران تشکیل میدهند. ازبک‏های حاکم ، میانه خوبی با تاجیک‏های هم‏مرز خود در کشور تاجیکستان ندارند و تاجیک‏های داخل ازبکستان را نیز به نوعی مقهور فرهنگ ازبکی کرده‏اند. در نتیجه وقتی به پارسی‏زبانان این سرزمین باستانی و به یاد مانده از دوران امیر اسماعیل سامانی می‏نگری، هم احساس غرور می‏کنی و هم بغض گلویت را می‏گیرد. بخارا(این شهر ایرا

سمرقند اکنون مرکز فرهنگ و ادب تاجیکان ازبکستان است
ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
سمرقند اکنون مرکز فرهنگ و ادب تاجیکان ازبکستان به شمار می رود. محیط ادبی سمرقند با محافل ادبی گره خورده است. در سال های هشتاد قرن گذشته، محفل ادبی« صیقل » که ادیبانی چون رحیم مقیم، بالته آرتیق زاده، و شاعرانی چون سلیم کنجه، اکبر پیروزی، همراه قل دوران، ستار احراری، حیات نعمت، و ظفر صوفی فرغانی را به عنوان دست پروردگان خود معرفی نمود و چاپ و انتشار مجموعه « گلدسته ی سمرقند » و انتشار نشریه ارگان استانداری با عنوان « آواز سمرقند » ، به زبان تاجیکی، حاصل تلاشهای اعضای این محفل بود.

در سمرقند همچنین، محافلی از قبیل « محفل ادب » در دانشگاه دولتی سمرقند (دانشکده زبان و ادبیات تاجیکی )، محفل ادبی موزه ادبیات استاد صدرالدین عینی، محفلی در دفتر نشریه « آواز سمرقند » وجود دارد که بیش از صد تن از ادیبان و شاعران و علاقمندان به ادبیات را دور خود جمع کرده است.