سمرقند و بخارا

جمعیت پارسی ‏زبانان کشور ازبکستان که پرجمعیت ترین و تاثیرگذارترین کشور آسیای میانه است گروهی فراموش شده‏اند. تقریباً نیمی از جمعیت 28 میلیونی‏ این کشور را این ایرانی تباران تشکیل میدهند. ازبک‏های حاکم ، میانه خوبی با تاجیک‏های هم‏مرز خود در کشور تاجیکستان ندارند و تاجیک‏های داخل ازبکستان را نیز به نوعی مقهور فرهنگ ازبکی کرده‏اند. در نتیجه وقتی به پارسی‏زبانان این سرزمین باستانی و به یاد مانده از دوران امیر اسماعیل سامانی می‏نگری، هم احساس غرور می‏کنی و هم بغض گلویت را می‏گیرد. بخارا(این شهر ایرا

ابومطلب قربان اف یکی از شاعران پارسی زبان ازبکستان
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:
ابومطلب قربان اف

وی یکی از شاعران جوان پارسی زبان ازبکستان است که در تاریخ 2 اوت سال 1983 در روستای « ایساقی » واقع در منطقه « کوهستان » سرآسیای استان سرخاندریا به دنیا آمد. وی تحصیلات مقدماتی اش را در سال 2000 میلادی، در مدرسه متوسطه تاجیکی شماره 56
واقع در « ایساقی » به پایان برد و برای ادامه تحصیل به سمرقند رفت.
در سال 2004 تحصیلات خود را در بخش حقوق شناسی آموزشگاه کشاورزی و اقتصاد سمرقند به ...پایان رسانید و پس از فراغت از تحصیل به زادگاه خود بازگشت.
ابومطلب از اوان دانش آموزی سرودن شعر را آغاز کرد و نمونه هایی از اشعارش در نشریه های « سرآسیا » ، « صدای سرخان » و « آوازسمرقند » به چاپ رسیده است .
وصف طبیعت زیبای دیار، مادر، وطن، عشق پاک و بی آلایش جوانی و دوستی و رفاقت، از موضوعاتی است که ابومطلب در اشعارش قرارداده است.